BORKÓSTOLÁSSAL EGYBEKÖTÖTT TEHETSÉGGONDOZÁS

[interaktív színházi vetélkedő]







MU Színház 
Bemutató: 2019.01.25.




Vettek már részt olyan versenyen vagy állásinterjún, ahol a döntéshozatali szempontok zavarosak voltak, és a tudás helyett a rokoni vagy érdekkapcsolatok, az uram-bátyám viszonyok döntöttek? A fekete humorú előadás során senkit nem hagynak bizonytalanságban: a nézők  bepillanthatnak a kulisszák mögé, ahol a bizottság tagjai a korrupció és a kirekesztés széles tárházát vonultatják fel. Az előadást az alkotók személyes élményei inspirálták, hiszen ők is többször voltak már döntéshozó helyzetben, míg máskor éppen nekik kellett számot adniuk a tudásukról.

A Borkóstolással egybekötött tehetséggondozás egy improvizatív módon születő komédia, egy hungarikumismereti vetélkedő, ahol maguk a nézők a versenyzők. Csak rajtuk múlik, hogy mennyire vesznek részt a játékban: végignézik a politikai korrektség földbe döngölését, vagy szerepbe bújnak, és az előbbre jutás reményében tovább építik azt a rendszert, amelyben a hangzatos mondatok mögött cinizmus rejlik, és ahol a nemzeti értékek tartalom nélküli felhasználása lehet a karrierépítés alapja.

A projekt első verziója 2016-ban készült a 12-es kapucsengő galériában, majd 2017-ben az OPEN Fesztiválon továbbfejlesztett változatban láthatták a nézők, a hivatalos bemutató pedig 2019-ben volt a MU Színházban.



„Ha játszani akarunk, el kell fogadnunk a hivatalos és az általuk felállított játékszabályokat is, és közben úgy kell tennünk, mintha minden a legnagyobb rendben lenne. Én például a leggátlástalanabbul játszom az ő szabályaik szerint, azt találom mondani, hogy a kritikáimon keresztül világnyelvvé fogom tenni a magyart, és meg is nyerem a vetélkedőt.”  (Rádai Andrea, Magyar Narancs)

„Az interaktív előadáson egy furcsa nemzeti vetélkedőre érkezünk, amely a pufajkás-turulos beszédmódot a kereskedelmi csatornák kvízműsoraival ötvözi. Nagyon gyorsan világos lesz, hogy a verseny, amin részt veszünk, velejéig korrupt, hogy a nyereményt valakinek a valakije fogja majd megkapni a végén, és hogy mi, többiek, csak biodíszletként asszisztálunk ehhez az egészhez. Nagyon explicit, átélhető és idegesítő módon modellezi tehát az előadás hétköznapi valóságunkat.”
(Puskás Panni)






Fotók: Csányi Krisztina/Vincze Alina/Dinea László 





Alkotók: Kelemen Kristóf, Pálinkás Bence György, Regényi Júlia, Tarr Judit
Operatőr: Vincze Alina
Technikai vezető: Payer Ferenc
Koncepció: Kelemen Kristóf, Pálinkás Bence György

Külön köszönet: Színház- és Filmművészeti Egyetem, Böröcz Judit, Dorogman Hédi

Támogató: NKA